1Türk Boardu

Tam Versiyon: Apandisit ve bitkisel öneriler..
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Apandisit ve bitkisel öneriler..

Apandisit, apendiksin (karnın sağ alt bölümünde kalınbarsağın kenarından dallanan dar bir kanal iltihabi reaksiyonudur. Daha çok çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. Apendiksin vücutta bilinen bir işlevi yoktur. Ancak iltihaplı bir apendiks tedavi edilmediğinde, yırtılarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Genellikle apandisitin nedeni, çoğu vakada bir feçes yumrusuyla olmak üzere, apendiksin tıkanmasıdır.
Belirtiler
İlk belirti genellikle göbek hizasında başlayan, yavaş yavaş şiddetlenen ve çoğu kez karnın sağ tarafına geçen ağrıdır. Karın ağrısı hareketle, derin soluk alırken, öksürürken, hapşırırken ya da o bölgeye dokunulduğunda şiddetlenebilir. Bazen, özellikle küçük çocuklarda, ağrı karnın başka bir bölgesinde görülebilir. İştah kaybı Bulantı Kusma Ağrıdan sonra başlayabilen hafif ateş olabilir.
Tanı
Tanı öykü ve klinik bulgularla konur.
Tedavi
Kesin teşhis için hastanın izlenmesi ve bazı tıbbi tetkiklerin yapılması gerekir. Apandisitten kuşkulanılan hasta istirahata alınmalı ve hemen doktora başvurulmalıdır. Tedavi cerrahi yöntemle apandisit’in çıkarılmasıdır. Apandisit kangreni, yırtılması ve abse oluşumu gibi ciddi sorunlara yol açabileceğinden, şüphe olduğu takdirde mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Klasik yöntem bir kesikle karnın sağ alt bölgesine girilmesi olmakla birlikte, artık endoskopik yöntemle, karın boşluğu açılmaksızın müdahale yapılabilmekte, böylelikle hem ameliyat riskleri, hem de hastanede kalış süresi önemli ölçüde azalmaktadır.
Öneriler
Yırtılma tehlikesi bulunduğundan, apandisit acil bir durum olarak kabul edilir. Vakit kaybedilmeden mutlaka bir hekime başvurmak gereklidir. Tedavi, ameliyat ve antibiyotik tedavisini kapsamaktadır.
Öneriler: Bir litre suyun içine bir avuç böğürtlen yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra soğul halde süzülerek, günde üç öğün birer su bardağı içilir.
Bir litre suyun içine 250 gr. dut kurusu veya dut yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek, günde üç öğün birer su bardağı içilir.
Bir fincan sıcak sütün içine bir çay kaşığı kimyon katılıp iyice karıştırılarak soğuduktan sonra içilir.
Bir litre suyun içine 2 çorba kaşığı ince kıyılmış akdiken kabuğu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
Acil bir durumda; hastanın sağ alt karın bölgesine buz kompresi yapılır ve sıvı sıvı gıda kesinlikle verilmez.